You cannot copy content of this page
П’ятниця . Лютий . 28 , 2020
Головна / Всі новини / Сміттєва культура чи безкультур’я Тростянецької ОТГ
Лише актуальні новини

Сміттєва культура чи безкультур’я Тростянецької ОТГ

Сміття – це вічна проблема людства, але одні країни вже навчилися вирішувати цю проблему і заробляти на цьому, а Україна і далі пасе задніх. Українська держава у багатьох аспектах програє іншим країнам, але проблема зі сміттям – це головний наш мінус, який потребує негайного вирішення. Бо поки одні нації вже давно сортують відходи і переробляють їх на спеціалізованих заводах – українська нація продовжує неконтрольовано утворювати стихійні сміттєзвалища, де навіть не захоронюють сміття, а просто викидають під відкритим небом.

Як вирішує проблему захоронення твердих побутових відходів Тростянецька ОТГ? Чи є розуміння та відповідальне ставлення до утилізації сміття у місцевих мешканців? І чому про це ми говоримо саме зараз? Читайте далі.

Проблемне питання

Нещодавно у Тростянецькій сільській раді відбулося засідання виконавчого комітету, де вирішували «сміттєві» питання і найголовніше з них – встановлення для населення плати за сміття. Чотири роки сільська рада платить за вивіз сміття з населених пунктів ОТГ і кожного року з бюджету на це йде понад 1,5 млн грн.

Цього року голова громади Олександра Леницька запропонувала переглянути це питання і на обговорення винесла 3 варіанти:

  1. Жителі громади самостійно оплачують за вивіз сміття, а це приблизно 20-30 грн з особи залежно від населеного пункту.
  2. 50% платить сільська рада, а 50% місцеві мешканці.
  3. Залишити все без змін, тобто повністю за вивіз сміття оплачує сільська рада.

Члени виконкому, представники апарату сільської ради та інші присутні схилялися до першого варіанту. Адже всі добре розуміють, що це нормальна практика коли людина платить за сміття, це те саме, що вона оплачує газ, світло і так далі. Крім того, 1,5 млн грн кожного року можна було скерувати на той же самий ремонт доріг чи інші проблемні питання громади.

Для прикладу згадаємо про наших сусідів: миколаївчани платять за вивіз сміття по 30 грн з особи кожного місяця, а жителі Розвадівської ОТГ по 25 грн за кожний мішок зі сміттям.

Жителі села Добряни мають інше бачення цієї ситуації, тому й приїхали цілою «делегацією» на засідання виконкому. Вони одразу наголосили на тому, що не збираються платити за сміття і головний їхній аргумент: «Наше село приносить 9 млн гривень доходу до місцевого бюджету, хіба не можна з цих коштів оплатити вивіз сміття». Олександра Леницька, очільниця Тростянецької ОТГ намагалася до них достукатися і пояснити, що «крім їхнього села ще є 16 інших,  які не можуть похвалитися такими великими доходами, але їм потрібно жити. Для цього й утворюються ОТГ, щоб «заможніші» населені пункти допомагали «біднішим» – апелювала пані Олксандра. Проте, які аргументи вона не перераховувала все було намарно. Мешканці Добрян покинули засідання виконкому з тією позицією, що і прийшли. А члени виконкому вирішили не загострювати ситуацію і залишити, поки що, все без змін.

З одної сторони жителів Добрян можна похвалити за їхню згуртованість, а з іншої сторони сумно, що дорослі люди не розуміють простих речей: якщо ти особисто утворив відходи, то чому хтось інший має «за дякую» тобі їх утилізовувати. Ніде у світі немає такої практики як у нас. Це нонсенс! Адже, захоронення – це непросто викинути сміття де заманеться. Це ціла система інженерних рішень, які дозволяють вирішити проблеми утилізації ТПВ і при цьому зберегти чисте довкілля. І поки люди не усвідомлюють таких очевидних речей доти ми з вами будемо жити зі стихійними сміттєзвалищами і ні про культуру сортування сміття у такому контексті не доведеться говорити.

Система вивозу сміття

Якщо у великих містах стоять контейнери для сміття і налагоджена система його вивозу, то у малих населених пунктах трохи з цим проблематично. А у селах люди, взагалі, полюбляють сміття вивезти просто за село, де ніби то ніхто його не побачить.

Що стосується Тростянецької ОТГ і вивозу сміття, то тут трохи все заплутано, але зараз ми постараємося розібратися.

З 17 населених пунктів, які входять до Тростянецької ОТГ, лише у 3-ох (Демня, Заклад, Липівка) стоять контейнери і кожного тижня сміття вивозить миколаївське комунальне підприємство «Житлово-комунальне управління» на миколаївський полігон.

Решта 14 сіл обслуговує комунальне підприємство «Тростянецьке житлово-комунальне управління» і вивозить сміття теж на миколаївський полігон, але тут є декілька проблем: перша – контейнерів по селах немає і сміття в мішках збирає трактор; друга – трактор цей їздить раз на місяць. Проте, як запевняло керівництво громади, якщо люди будуть платити за вивіз відходів, то, хоча б, в літній період комунальники будуть частіше збирати сміття. А зараз їм не вистачає працівників, бо на них не лише сміття, але й інші комунальні питання громади.

Щодо оплати за сміття, то мешканці 16 сіл не оплачують за його вивіз, а от жителям багатоповерхівок у Липівці доводиться платити за цю послугу, бо вона включена у квартплату, яку вони кожного місяця сплачують.

Ось така ситуація: громада одна, а сміттєві питання вирішують по-різному. І щоб якось їх врегулювати потрібно чимало грошей: закупити контейнери для сміття на всі села, сміттєвоз і так далі.

Тому, поки влада не може врегулювати це питання, мешканцям, потрібно навчитися правильно поводитися з відходами, а ще краще скорочувати обсяги їхнього утворення шляхом сортування, щоб придатну сировину віддати на вторинну переробку.

Можливо ви шукали ці матеріали

Конкурс проєктів місцевих ініціатив на Львівщині: 6 проєктів Тростянецької ОТГ стали потенційними переможцями

Сьогодні, 28 січня 2020 року, стали відомі результати конкурсу проєктів місцевих ініціатив від Львівської обласної …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Jordan Evans Authentic Jersey